Volebný poriadok do Rady školy pri SSOŠ obchodu a služieb, Očová
Volebný poriadok vychádza z ustanovení Zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a vyhlášky č. 291/2004 Z. z., ktorou sa určujú podrobnosti o spôsobe ustanovenia orgánov školskej samosprávy, o ich zložení, o ich organizačnom a finančnom zabezpečení v znení ďalších zmien.
1. Voľby do rady školy sa uskutočnia 18.11.2013 a 28.11.2013
2. Za zabezpečenie volieb je zodpovedný riaditeľ školy.
3. Rada školy sa ustanovuje voľbou, alebo menovaním v počte členov 11 a to nasledujúcim spôsobom:
2 volení zástupcovia pedagogických zamestnancov školy,
1 volený zástupca nepedagogických zamestnancov školy,
1 volený zástupcovia rodičov žiakov školy,
1 volený zástupca žiakov školy
2 delegovaní zástupcovia zriaďovateľa.
4. Členom rady školy nemôže byť riaditeľ alebo zástupca riaditeľa školy.
5. Voľby pedagogických, nepedagogických zamestnancov a rodičov pripraví a zrealizuje riaditeľ SSOŠ obchodu a služieb, Očová
Voľby zástupcov zriaďovateľa pripraví a zrealizuje štatutárny zástupca zriaďovateľa školy- Škola istoty a nádeje.
6. Voľby sa môžu uskutočniť, ak sa zišla nadpolovičná väčšina oprávnených voličov v jednotlivých skupinách /pedagogickí zamestnanci, nepedagogickí zamestnanci, ktorí sú v pracovnom pomere ku dňu volieb, rodičia (pri tejto skupine platí zásada jeden žiak - jeden hlas). Ak sa nezišla nadpolovičná väčšina oprávnených voličov v jednotlivých skupinách, mandátová a volebná komisia vyhlási opakovanú voľbu, pričom sa podmienka účasti nadpolovičnej väčšiny nevyžaduje.
7. Dátum a miesto konania volieb ako aj volebný poriadok musí byť vyvesený na viditeľnom mieste, resp. na webovom sídle školy 3 dni pred začiatkom volieb.
8. Voľby do rady školy riadi volebná komisia (ďalej VK), ktorú ustanovuje riaditeľ školy. Volebná komisia je zložená z najmenej troch členov. VK si zvolí svojho predsedu a zapisovateľa. Členom volebnej komisie môže byť iba ten, kto súhlasí so svojím členstvom vo volebnej komisii.
9. Predseda VK otvorí voľby, oboznámi voličov so spôsobom hlasovania a označením voľby kandidáta, pred vydaním hlasovacieho lístka voličovi zabezpečí jeho zapísanie do prezenčnej listiny (poradové číslo, meno a priezvisko, podpis). korektným Pri voľbách zástupcov rodičov sú prípustné i viaceré prezenčné listiny, napr. podľa jednotlivých tried školy, pritom však pri voľbe zástupcu rodičov do RŠ môžu rodičia uplatniť len jeden hlas bez rozdielu počtu ich žiakov v SSOŠ obchodu a služieb, Očová. Riešenie sporných prípadov je v kompetencii VK.
10.VK zabezpečí vytlačené hlasovacie lístky. Volebné lístky, ktoré neboli vydané voličom so zapísaním voliča do prezenčnej listiny, budú preukázateľne vyradené z procesu volieb. Riaditeľ školy a VK pred voľbami zabezpečia vyhotovenie hlasovacích lístkov s vhodnými identifikačnými znakmi, napr. pečiatkou.
11.Priebeh volieb:
11.1 Voľba pedagogických zamestnancov do RŠ, SSOŠ obchodu a služieb, Očová
a) Riaditeľ školy zvolá všetkých pedagogických zamestnancov SSOŠ obchodu a služieb, Očová
b) Predstaví volebnú komisiu a určí zapisovateľa a overovateľa zápisnice
c) VK na základe prezenčnej listiny určí, či je zasadnutie uznášania schopné (ak je prítomná nadpolovičná väčšina všetkých pedagogických zamestnancov)
d) Za platné uznesenie z voľby pedagogických zamestnancov je potrebný trojpätinový počet hlasov prítomných členov.
e) Voľby sa konajú tajným spôsobom.
f) Volia sa dvaja zástupcovia z pedagogických zamestnancov
g) Zvolení sú tí zástupcovia pedagogických zamestnancov, ktorí získali v poradí najviac hlasov.
h) Volebná komisia oboznámi prítomných s výsledkami hlasovania.
i) Určený zapisovateľ o priebehu a výsledkoch voľby zástupcov pedagogických zamestnancov vyhotoví zápisnicu, ktorú predloží riaditeľovi školy.
j) Riaditeľ školy doručí zápisnicu z volieb zriaďovateľovi školy.
11.2 Voľba nepedagogických zamestnancov do RŠ, SSOŠ obchodu a služieb, Očová
a) Riaditeľ školy zvolá všetkých nepedagogických zamestnancov SSOŠ obchodu a služieb, Očová
b) Predstaví volebnú komisiu a určí zapisovateľa a overovateľa zápisnice
c) VK na základe prezenčnej listiny určí, či je zasadnutie uznášania schopné (ak je prítomná nadpolovičná väčšina všetkých nepedagogických zamestnancov)
d) Za platné uznesenie z voľby nepedagogických zamestnancov je potrebný nadpolovičný počet hlasov prítomných členov.
e) Voľby sa konajú tajným spôsobom.
f) Volí sa jeden zástupca nepedagogických zamestnancov do RŠ za školu.
g) Zvolení je zástupca z nepedagogických zamestnancov, ktorí získali v poradí najviac hlasov.
h) Volebná komisia oboznámi prítomných s výsledkami hlasovania.
i) Určený zapisovateľ o priebehu a výsledkoch voľby zástupcov nepedagogických zamestnancov vyhotoví zápisnicu, ktorú predloží riaditeľovi školy.
j) Riaditeľ školy doručí zápisnicu z volieb zriaďovateľovi školy.
11.3 Voľba rodičov študentov SSOŠ obchodu a služieb, Očová
a) Učitelia SSOŠ obchodu a služieb, Očová , zvolajú všetkých rodičov žiakov SSOŠ obchodu a služieb, Očová na triedne rodičovské združenia, kde si rodičia v jednotlivých triedach spomedzi seba navrhnú kandidáta do volieb zástupcu rodičov do Rady školy. Tí podpíšu súhlas s kandidatúrou do volieb.
b) Kandidáti do volieb sa môžu prihlásiť aj osobne, alebo môžu byť navrhnutí vopred, ak podpíšu súhlas s kandidatúrou, budú zaradení na kandidátku SSOŠ obchodu a služieb, Očová
c) Riaditeľ školy zvolá plenárne rodičovské združenie SSOŠ obchodu a služieb, Očová,
zabezpečí voľbu zapisovateľa a overovateľa a predstaví členov volebnej komisie. Samotné voľby sú v réžii VK.
d) SSOŠ obchodu a služieb, Očová vedie aktuálny zoznam žiakov a ich rodičov. Na jeho základe sa určí počet rodičov, z ktorého sa bude vychádzať pri overení uznášania schopnosti.
e) Na základe prezenčnej listiny VK určí, či je zasadnutie uznášania schopné.
f) V záujme rovnosti príležitostí sa zohľadňuje skutočnosť, že rodičia si pri voľbách môžu uplatniť len jeden hlas a to bez rozdielu, koľko ich detí je žiakmi SSOŠ obchodu a služieb, Očová, či sa jedná o úplnú rodinu (obaja rodičia) alebo len jeden rodič (vdova -vdovec, rozvedená –rozvedený, samoživiteľ a pod.)
g) Voľby do RŠ sa môžu uskutočniť, ak je prítomná nadpolovičná väčšina oprávnených voličov.
h) V prípade, že sa nezišla nadpolovičná väčšina oprávnených voličov na stanovenú hodinu, VK vyhlási opakovanú voľbu s časovým posunom najmenej 10 dní, pričom pri opakovanej voľbe musí byť prítomných na plenárnom zasadnutí najmenej 30% oprávnených voličov. V prípade, že nie je prítomných ani pri opakovanej voľbe 30% oprávnených voličov, riaditeľ zvolá nové plenárne zasadnutie do 14 dní.
i) Predseda VK informuje o kandidátoch, ktorí boli navrhnutí na kandidátku a podpísali súhlas s kandidatúrou. Kandidáta na voleného člena môže ešte navrhnúť ktorýkoľvek z voličov, ktorí následne podpíšu súhlas s kandidatúrou. VK prečíta kandidátov a predseda VK rozdá voličom pripravené hlasovacie lístky.
j) Voľby sa konajú tajným spôsobom. Na hlasovacom lístku sa zakrúžkuje počet volených kandidátov .
k) Po vykonaní volieb VK zráta odovzdané hlasovacie lístky a zráta hlasy na platných hlasovacích lístkoch.
l) Zvolení sú tí zástupcovia nepedagogických zamestnancov, ktorí získali v poradí najviac hlasov. Pri rovnosti hlasov rozhodne o zvolení člena volebná komisia žrebom.
m) Volebná komisia oboznámi prítomných s výsledkami hlasovania.
n) Určený zapisovateľ o priebehu a výsledkoch voľby zástupcov nepedagogických zamestnancov vyhotoví zápisnicu, ktorú predloží riaditeľovi školy. Riaditeľ školy doručí zápisnicu z volieb zriaďovateľovi školy.
12. Volebná komisia po skončení volieb spočíta odovzdané hlasovacie lístky a spočíta hlasy na platných hlasovacích lístkoch. Pri sčítaní hlasovacích lístkov sú prítomní len členovia VK. Platné sú len tie hlasovacie lístky, na ktorých je označený zakrúžkovaním určený alebo nižší počet kandidátov.
Hlasovací lístok je neplatný, ak je kandidát označený iným spôsobom ako zakrúžkovaním alebo je zakrúžkovaný vyšší ako stanovený počet kandidátov.
13. Volebná komisia vyhotoví zápisnice z volieb RŠ v každej skupine voličov, ktorá volí svojich zástupcov v RŠ, ktorú podpíšu všetci členovia VK, ustanovený zapisovateľ, a overí ju riaditeľ školy. Súčasťou každej zápisnice sú prezenčné listiny voličov.
14. Zápisnica vyhotovená VK obsahuje aspoň nasledujúce skutočnosti:
označenie volieb,
termín konania volieb ,
počet oprávnených voličov ,
počet zúčastnených voličov ,
zoznam všetkých navrhnutých kandidátov s uvedením počtu platných hlasov, ktoré získali, zoznam zvolených členov RŠ.
15. Volebná komisia vyhlási a zverejní výsledky volieb publikovaním v priestoroch SSOŠ obchodu a služieb, Očová a na webovej stránke SSOŠ obchodu a služieb, Očová, a odovzdá zápisnice zriaďovateľovi a riaditeľovi školy. Zápisnice budú archivované v SSOŠ obchodu a služieb, Očová po celé funkčné obdobie rady školy spolu s hlasovacími lístkami.
16. Ustanovujúce zasadnutie RŠ zabezpečí zriaďovateľ v spolupráci s riaditeľom školy.
17. Na ustanovujúcom zasadnutí RŠ si členovia RŠ spomedzi seba zvolia predsedu RŠ. Z ustanovujúceho zasadnutia RŠ sa vyhotoví zápisnica, ktorá obsahuje najmä opis priebehu a výsledky volieb do RŠ, mená a priezviská členov RŠ, meno a priezvisko zvoleného predsedu RŠ a ďalšie skutočnosti týkajúce sa zasadnutia. Vyhotovenie zápisnice zabezpečí zvolený predseda RŠ a riaditeľ SSOŠ obchodu a služieb, Očová, ktorí zápisnicu podpisujú. Prílohou k zápisnici sú prezenčné listiny voličov a dokumentácia o voľbe a delegovaní členov do RŠ.
18. Kandidáta do rady školy môže navrhnúť ktorýkoľvek z voličov vopred, alebo tesne pred začiatkom volieb v jednotlivých skupinách.
19. Návrh na kandidáta sa predkladá spolu so súhlasom kandidáta v písomnej podobe.
20. Voľby v jednotlivých skupinách sa uskutočňujú tajným hlasovaním.
21. Do rady školy sú zvolení tí zástupcovia, ktorí vo voľbách získali najvyšší počet hlasov. Pri rovnosti hlasov sa rozhoduje žrebovaním.
22. Rada školy ako samosprávny orgán má funkčné obdobie štyri roky.
23. V prípade, že niektorý z volených členov rady školy nebude spĺňať podmienky pre účasť v rade školy /prestane byť zamestnancom školy, žiak zvoleného rodiča prestane navštevovať školu/, nastupuje do rady školy ďalší v poradí určenom vo voľbách v jednotlivých kategóriách.
24. Na čele rady školy stojí predseda, ktorého si rada zvolí na svojom prvom stretnutí.
25. Predseda musí byť zvolený tajným hlasovaním nadpolovičnou väčšinou všetkých členov rady školy.
26. Volebný poriadok schváli každá skupina voliteľov samostatne na začiatku volieb.
1.10.2013